SON HABERLER

Plastik atıklar 2019’de de yuvaya dönüşmeye devam ediyor

Tarih : 2018-02-15Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) tarafından “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” sloganıyla yürütülen Yuvaya Dönüşen Plastikler projesi, bir yandan sokak hayvanlarına yüzlerce sıcak yuva sağlarken diğer yandan da çevre bilincinin artırılmasına katkı sağlıyor. 
 
PAGDER’ in öncülüğünde “Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır” sloganıyla 2014 yılı Şubat ayında başlatılan Yuvaya Dönüşen Plastikler kurumsal sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’nin geniş katılımlı ve önemli çevre ve geri dönüşüm projelerinden biri olarak dikkat çekiyor. PAGDER’in 4 sene önce 685 kulübe bağışıyla başlattığı proje kapsamında, İstanbul başta olmak üzere Tekirdağ’dan Bitlis’e ve Kars’a, Mersin’den Kütahya’ya ve Muş’a kadar ülke genelinde ihtiyacı bulunan hayvan bakımevlerine toplanan (plastik yoğurt-peynir kapları, pet şişeler ve kapakları, deterjan şişeleri, eski plastik oyuncaklar, işlevini kaybetmiş plastik damacanalar, plastik askılar vb.) tüm plastik atıkların yüzde 100 geri dönüşümü sağlanarak yapılan plastik yuvalar bağışlanıyor. 
 
Plastikler defalarca geri dönüştürülebiliyor!
 
PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, “Projemizle, toplumumuzda çevre, geri dönüşüm ve sokak hayvanları üzerine farkındalık oluşturmayı; sadece ilgili kurumların ve bakanlıkların çabalarıyla değil, tüm kamuoyunun katılımıyla, el ele verildiğinde söz konusu alanlardaki sorunların çözülebileceğini kanıtlamayı amaçlıyoruz. Geçtiğimiz yıl Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Yılın Sivil Toplum Farkındalık Ödülü’nü de almaya hak kazanan projemizde bugüne kadar ülke genelinde 17 şehirde 2000’i aşkın sokak hayvanını yuva sahibi yaptık. Projemize katılım her geçen gün artıyor. Projemizle, yine yanlış bilinen bir algıyı da düzeltmeyi; plastik atıkların geri dönüştürülmeyip çöpe atılması sonucu ülke ekonomimize de zarar veren bu alışkanlığı değiştirmeyi hedeflemiştik. Afişlerle, reklam panolarıyla, reklam filmi ve kamu spotlarıyla, sosyal medya çalışmalarıyla defalarca geri dönüştürülebilen atık plastiklerin aslında birer hammadde kaynağı da olduğunu ve geri dönüşümle yeniden birçok mamule dönüşebildiğini; plastiğin doğa dahil tüm canlılar için dost olduğunu anlatmaya devam ediyoruz.” diyor.
 
Toplanan atık plastiklerle, soğuğa ve yağmura dayanıklı, kolayca yıkanabilen, şık tasarımlı, kaliteli plastik yuvalar ürettirildiğine dikkat çeken PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Gülsün, “Sponsor ve işbirliği kuruluşlarının, projeye destek veren belediyelerin yanı sıra bireylerin isimleri de bu yuvaların üzerine yazılıyor. Buradan tüm belediyelerimizi, çevrecileri, hayvanseverleri ve kurumları ayrıca projemizin sürdürülebilirliğini sağlayacak her bireyi destek vermeye çağırıyoruz. 
 

Proje sponsorların tam desteğiyle yürütülüyor!
 
PAGDER’in öncülüğünde yürütülen Yuvaya Dönüşen Plastikler kurumsal sosyal sorumluluk projesi belediye, üniversite gibi kurumlarının işbirliğinde, özel sektörün desteğiyle düzenleniyor. Yuvaların yapımını Yalova’da faaliyet gösteren Beno Plastik’in üstlendiği projeye; BASF, Arçelik ve TÜYAP platin sponsor; Boykan, PAGDER&ASLAN OSB, altın sponsor; Eurotec Mühendislik Plastikleri, Kaan Air, Tisan Mühendislik Plastikleri, Nüve Plastik gümüş sponsor; Akay Stand, Şenmak, Gema Polimer, Hürmak Makine, Ser Rezistans bronz sponsor olarak destek verirken, Hayalgücü 360 kreatif ajans, Square Group ise tanıtım sponsoru kategorilerinde destek veriyor.
 
Proje ile ilgili gelişmelere proje portalı www.yuvayadonusenplastikler.com ve sosyal medyada /plastikyuva uzantısı ile erişilebilir.