SON HABERLER

12 PAGDER üyesinden 720 milyon dolarlık ihracat

Tarih : 2017-06-13Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan İlk 1000 İhracatçı Firma 2016 araştırmasına göre, en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasına PAGDER üyesi 12 firma girdi. PAGDER üyeleri arasında en fazla ihracat gerçekleştiren firma 138 milyon dolar ile Korozo olurken üye 12 firmanın toplam ihracatı 720 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İlk 1000 İhracatçı Firma 2016 araştırmasına göre kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü altında ele alınan plastikler ve mamulleri alt sektöründe toplam 55 firma sıralamaya girerken, ilk 1000 firma içerisindeki plastik sektörü firmalarının toplam ihracatı 1 milyar 243 milyon dolar oldu. 81,4 milyar dolar ihracat gerçekleştiren İlk 1000 İhracatı Firma içerisinden yüzde 1,5 pay alan plastik sektörü başarısını sürdürdü.

Plastik sektörü 7 bin 354 işletmesi ile geçtiğimiz yıl 4,1 milyar dolarlık plastik mamul ihracatı yaptı. TİM 1000 sıralamasına giren PAGDER üyeleri toplam plastik mamul ihracatı içerisinden yüzde 17,3 pay alırken, İlk 1000 İhracatçı Firma 2016 araştırmasında yer alan 55 plastik işletmesinin toplam ihracattaki payı yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Ticareti artırıcı proje ve girişimleri ile 48 yıldır plastik sanayicisi için çalışan PAGDER'in Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür sıralamaya giren sektör temsilcilerine gönderdiği tebrikte, sektörün rekabetçilik, verimlilik, yenilikçilik ve istihdam gücünün kapsam ve kalitesini sürdürülebilir şekilde arttırmasına hizmet edecek uluslararası saygınlıkta organizasyonlar düzenlemeye, araştırmalar yapılması, yatırım ve işbirliği projelerinde sektör mensuplarına rehberlik edilmesi gibi bir çok hizmeti yürütmeyi sürdürdükleri ifade etti.

Gür, "Günümüzde plastik sektörü dinamizmi ile Türkiye ekonomisinin lokomotifi, inovasyon kabiliyetleri ile rekabetçi gücü, teknolojisi ile geleceği ve ihracatı ile reel büyümesinin bir parçası haline geldi. Bugün Avrupa'nın ikinci, dünyanın yedinci büyük plastik sektörü konumuna erişmemizde kuşkusuz PAGDER’in de katkısı çok büyük" ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İlk 1000 İhracatçı Firma 2016 sıralamasına giren PAGDER üyeleri şu firmalardan oluştu: Korozo, Köksan, Ravago, Adopen, Vatan, Naksan, Ege Profil, Klöckner Pentaplast, Işılplast, Clariant, TP Endüstriyel, Mecaplast.


Tüm Haberler